ŞAFAK UYKUSUNDAKİ KENT HARPUT | GÜLSAN HOLDİNG


ŞAFAK UYKUSUNDAKİ KENT HARPUT

Tarihçi Necdet Sakaoğlu tarafından hazırlanan Şafak Uykusundaki Kent Harput kitabı, 2013 yılının Nisan ayında piyasaya çıktı. Tamamlanması 5 yıla yayılan çalışmada Harput, yeni bir yaklaşımla ele alınıyor.

Elbette ki Anadolu kentleri bu tür yazınsal-tarihsel kitaplar inşasına elverişli zenginlikler içeriyor. Önemli olan, yerleşimlerin kültürel birimkimlerini doğru bakışlarla incelemek ve bir yazın çerçevesine oturtmak olsa gerek.

Zor ulaşılabilir ayrıntılarla, resimleri bir araya getirip; tematik örüntü kurmak, yeni, özgün ve belki "örnek" bir tarz olabilir.

Kültür ve koruma bilinciyle yapılan bu kitabın önemini vurgulamak Gülsan için önemli. Medya ve kamuoyunda bu çalışmanın yankı bulmasıyla, benzeri çalışmalara ilham verilebilir.

Unutulmuş başka kentlerin de, araştırmacı-yazar şanslarının açılması ve Anadolu kültürünün yeni özgün kaynaklara kavuşmasıyla, geçmişiyle bağ kurabilen bir toplum olunabilir ve daha sağlıklı bir gelecek inşa edilebilir. Geliri Gülsan Eğitim ve Kültür Vakfına aktarılan kitap, D&R ve idefix'te satışta bulunuyor.

© 2016 Gülsan Holding Tüm Hakları Saklıdır.