BAŞKANDAN MESAJ | GÜLSAN HOLDİNG

BAŞKANDAN MESAJ


Grubumuzun temeli, babam Aziz Gül tarafından 1946 senesinde Elazığ'da atıldı. 1964 yılında kendisi vefat edince bayrağı ben devraldım. Başlangıçta Elazığ ve çevresinde faal olan şirketimize, kardeşlerim Refik Gül ve Mehmet Gül'ün de katılmalarıyla 1980'li yıllarda merkezimizi Ankara'ya taşıdık. Daha sonra da İstanbul Şubemizi açtık.

Gülsan Grubunun temel taşı alt yapı, yol, otoyol inşaatları oldu. 36 yıldır yol işleri yapıyoruz. Bu sürede yaklaşık 500 civarında köprü ve yüzlerce kilometre yol inşaatını başarıyla tamamladık.

Yurtdışına ilk açıldığımız ülke olan Afganistan'da yine ilk faaliyet gösteren ve başarılara imza atan Türk Şirketlerinden biri olma gururunu yaşadık. Sonrasında bunun benzer bir örneğini Güney Sudan'da gerçekleştirdik. Şimdilerde ise Kazakistan'da beton yol projeleri ile Kenya'da yol yapım projelerini hayata geçiriyoruz.

2012 yılında temelleri atılan, ülkemizin en büyük 3. köprüsü olma ünvanını (hizmete girdiği yıl itibariyle) taşıyan Nissibi Köprü Projesine başarıyla tamamladık. Hemen ardından Elazığ'da Kömürhan Projesi(Tek Pilonlu) inşaatına başladık. Bu projeler bilindiği gibi tasarımlarının ve inşaatlarının yerli olması açısından Türkiye'de ilk ve büyük projelerdir.

Tüm bunlar sürerken bir taraftan da yol üzerine başlayan 'yol hikayemiz' artık değişiyor ve gelişiyor. Örneklemek gerekirse, 2000'li yılların ortalarında enerji alanına odaklanan Gülsan, bugün itibariyle 4 ayrı bölgedeki hidroelektrik enerji santralini (HES) devreye alarak Türkiye'de enerji bağımsızlığa katkı sağlıyor. Bu eksende 100 MW büyüklüğündeki 4. projemizin inşaatı da tamamlandı. 200 MW olan üretim gücümüzü orta vadede 500 MW kurulu güce çıkarmayı ve yaklaşık 1,5 milyar KWh elektrik enerjisi üretimine sahip olmayı hedefliyoruz. Bunun için 7 HES projesinin daha üzerinde çalışmaktayız. Yine bu düzlemde güneş enerjisi konusunda da hazırlığımız var, kendi alanlarımızı oluşturmaya çalışıyoruz. Termik santral projeleri ile ilgili ayrıntılı fizibilite çalışmalarımızı da eş zamanlı olarak sürdürüyoruz.

Gülsan, bugün itibariyle faaliyette olduğu ülkelerde, taahhüt dışında yatırımcı kimliği ile de yer alıyor. Örneğin, Ukrayna'da gerçekleştirdiğmiz bir otoyol projesinden sonra bir gaz beton tesisini de devreye almış durumdayız. Bunun gibi yurt içinde ve yurt dışında, sanayi sektöründe yeni alanlara girmek arzusundayız.

1990'lı yılların ortasından beri turizm sektöründe de çalışıyoruz. Bu kapsamda 4'ü Antalya'da, biri Ankara'da(Swissôtel) olmak üzere 5 otel çalıştırıyoruz. Grup olarak İstanbul'da da bir otel işletme düşüncemiz de var.

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, sağlam ve temkinli adımlarla büyümeyi ve yatırımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz.

Gülsan Şirketler Grubunun bugünlere gelmesinde katkısı ve emeği olan bütün personelimize, çözüm ortaklarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla,
ŞEFİK GÜL
Yönetim Kurulu Başkanı

© 2016 Gülsan Holding Tüm Hakları Saklıdır.